Aktualności
Już 4 grudnia w CSK w Lublinie będziemy świadkami premiery 20.edycji kalendarza Bene Meritus Terrae Lublinensi na 2025 rok, połączonej z niekonwencjonalnym wydarzeniem – multimedialnym koncertem, przygotowanym na podstawie tematu kalendarza pt. „(NIE) Z TEJ ZIEMI”. Oczywiście całe wydarzenie będzie otwarte dla publiczności.
To jedyne w swoim rodzaju widowisko swoją kulminację znajdzie podczas koncertu multimedialnego, w trakcie którego wykonana zostanie 42-minutowa, kosmiczna suita pt. „(NIE) Z TEJ ZIEMI”. To specjalnie skomponowane na tę okazję dzieło wykonane zostanie na żywo przez jego twórcę - Michała „ZETENĘ” Zaniewskiego wraz z grupą towarzyszących mu muzyków. Koncert będzie ilustrowany zjawiskowymi animacjami, inspirowanymi kartami kalendarza. Ożywiane przez Mariusza Jurkowskiego dzięki technologii AI obrazy i gra świateł, wprowadzą widza w nieoczekiwany dialog pomiędzy znanym a nieznanym, codziennością a nieziemskimi przestrzeniami. Widowisko zakończy pokaz laserów tworząc finalny akord tej kosmicznej podróży. Dla osób, które nie będą mogły wziąć udziału osobiście w tym spektaklu, przewidziana jest transmisja online.
Chcesz wziąć udział w wydarzeniu „(NIE) Z TEJ ZIEMI”?
Bezpłatna rejestracja na stronie CSK w Lublinie: https://projekt-nieztejziemi.pl/bilety
Inne atrakcje
Wyżej opisanemu widowisku będą towarzyszyć inne atrakcje takie jak: premierowy pokaz kalendarza i wystawa sztuk wizualnych zlokalizowana w Foyer Sali Kinowej CSK (-1) wraz z poczęstunkiem, a także specjalne niespodzianki dla osób bezpośrednio uczestniczących w wydarzeniu.
Wystawa sztuk wizualnych towarzysząca premierze stwarza okazję do refleksji, by przyjrzeć się temu, co nas otacza — zarówno w skali makro, jak i mikro. Globalne zawirowania, kryzys klimatyczny czy postęp technologiczny wpływają na wszystkich, choć w różnym stopniu — na jednych bardziej, na innych mniej. Tym razem pytamy o te zjawiska z naszej lubelskiej perspektywy i zastanawiamy się, czy mamy wspólne odpowiedzi z innymi mieszkańcami naszej planety.
W trakcie eventu będą również realizowane eksperymentalne produkcje filmowe – rejestracja koncertu w formie teledysku oraz edukacyjny format „making of” ukazujący powstawanie tego widowiska.
O kalendarzu BMTL2025
Tegoroczna edycja kalendarza pt. „(NIE) Z TEJ ZIEMI” zaskakuje na wielu poziomach – tematyki, estetyki, filozofii czy przesłania. Wszystkie zdjęcia prezentowane w kalendarzu, są dziełem Marka Skowronka — artysty, który wykorzystując bardzo efektowną technologię fotografii obiektów głębokiego nieba ukazuje niedostępne dla nas zakątki kosmosu. Jego unikalne obrazy to nie tylko zapierające dech w piersiach „pejzaże” gwiazd, galaktyk i obiektów, ale również inspiracja do zadawania fundamentalnych pytań o nasze miejsce we wszechświecie. Fotografie te przenoszą nas poza Ziemię, ale naszą podróż zaczynamy z bardzo konkretnego punktu – miejsca, które znamy, które jest naszym domem - Lublina.
O tytule słów kilka
Tytuł kalendarza „(NIE) Z TEJ ZIEMI” to gra znaczeń. Zdjęcia kosmosu rzeczywiście są „nie z tej ziemi” — przenoszą nas w głąb przestrzeni, które są dla nas nieosiągalne. Jednak umieszczone w nawiasie słowo „(NIE)” pozwala dekodować ten tytuł inaczej, podkreślając silny związek naszego projektu z Ziemią Lubelską, która jest punktem wyjścia dla naszych refleksji nad najważniejszymi zagadnieniami.
To zestawienie kosmosu z tym, co bliskie, ziemskie, lokalne, staje się metaforą naszej codzienności — nawet w najdalszych podróżach pozostajemy związani z miejscem, z którego pochodzimy.
Dlaczego Stanisław Lem?
Każda technologia ma dobrą i złą stronę, a użytek, jaki ludzie robią z owoców poznania, zależy od nich samych.
[Stanisław Lem, Dziury w całym]
Nieprzypadkowo w tej edycji odwołujemy się również do słów Stanisława Lema, który w swojej twórczości często zadawał pytania o miejsce człowieka we wszechświecie, o naszą przyszłość, o to, co nieuchronnie zmienia nas i świat wokół nas. Lemowskie cytaty to nie tylko wnikliwa, literacka ozdoba kalendarza — są to myśli, które dopełniają naszą intelektualną podróż przez czas i przestrzeń.
Nasze miejsce we wszechświecie
Przez ostatnie 20 lat zmienił się nie tylko świat, ale i my sami. Ta jubileuszowa edycja kalendarza to doskonały moment, aby z tej perspektywy przyjrzeć się temu, co nas otacza — zarówno w skali makro, jak i mikro. Pozwala również zastanowić się nad światem, jego wyzwaniami i nieuchronnym przemijaniem. Choć patrzymy lokalnie, pytania, które stawiamy są uniwersalne: skąd pochodzimy, po co istniejemy, dokąd zmierzamy? Każde z tych pytań jest zawsze osadzone w jakimś kontekście: geografii, historii, tradycji, klimatu, geopolityki czy społeczności, które nas kształtują.
Specjalny jubileusz
Od dwóch dekad kalendarz ten służy nie tylko promocji Lubelszczyzny, ale również jako przestrzeń do refleksji nad sprawami, które łączą nas wszystkich — bez względu na miejsce, w którym się znajdujemy czy mieszkamy. Założenia BMTL zainspirowały członków Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarta Pracownia” w Lublinie, którzy postanowili uhonorować 20-letni jubileusz poprzez zorganizowanie pokazu, gali i wystawy. Kalendarz BTML w tegorocznym wydaniu przerodził się w projekt artystyczno-edukacyjny łączący filozoficzne refleksje z dźwiękiem, obrazem i światłem.
O idei BMTL
Idea towarzysząca od 2006 roku wydawaniu kalendarza Bene Meritus Terrae Lublinensi zakłada pokazywanie światu Ziemi Lubelskiej z dobrej i ciekawej strony. Dotychczas światło dzienne ujrzało dziewiętnaście odsłon tego wyjątkowego wydawnictwa. Kalendarz ma za zadanie promować Lubelszczyznę. Nie można go kupić. W jego posiadanie można wejść trafiając na listę wybranych do obdarowania osób lub uczestnicząc w jego premierze. W ramach tej publikacji co roku powstaje sto egzemplarzy limitowanej i numerowanej tzw. „złotej” serii z uszlachetnieniami oraz kilkaset sztuk wersji „srebrnej” dostępnej dla szerszego grona koneserów. Kalendarz Bene Meritus Terrae Lublinensi to inicjatywa dwóch firm – Intrografu, producenta kartoników i materiałów poligraficznych dla farmacji i branży beauty oraz agencji marketingu taktycznego Vena Art.
Strona projektu
W ramach projektu uruchomiona została strona internetowa przedsięwzięcia www.projekt-nieztejziemi.pl, za pomocą której będzie można zarejestrować się na wydarzenie, śledzić na bieżąco przygotowania oraz mieć dostęp do atrakcyjnych multimediów jakie powstaną przed, w czasie i po wydarzeniu. Są tam dostępne niezbędne informacje i harmonogram projektu, elektroniczne wersje kalendarza i katalogu wystawy. Po 4 grudnia pojawią się również tapety na komputery i telefony, a także utwory, które usłyszymy na koncercie oraz filmy do pobrania, które powstaną podczas tego wydarzenia. Organizatorzy będą również na bieżąco relacjonować przygotowania i ciekawostki dotyczące wydarzenia za pomocą social mediów oraz działań PR.
Informacje o artystach
Kompozytor i główny wykonawca - Michał „ZETENA” Zaniewski to nie tylko producent muzyczny, to również beatmaker, raper, kompozytor, bębniarz, a nawet wokalista. Działalność muzyczną rozpoczął w latach 90. W swoim portfolio ma kompozycje, który były grane w ogólnopolskich rozgłośniach radiowych i telewizyjnych lub osiągały wielomilionowe zasięgi w Internecie. Właściciel Studia Nagrań REDLINE STUDIO, obecnie realizator dźwięku w studio i w terenie między innymi dla: Inne Brzmienia, programu Katarzyny Bujakiewicz czy warsztatów dźwiękowych dla dzieci. Współpracował z wieloma studiami nagraniowymi oraz firmami przy licznych przedsięwzięciach i widowiskach muzycznych. Wykładowca realizacji dźwięku na Politechnice Lubelskiej, na kierunku Inżynieria Multimediów.
Gościnnie wystąpią
Mateusz Kurowiak - event manager oraz muzyk w zespole “Ethnopolia”. Pasjonat gry na didgeridoo, djembe, drumli i kalimbie. Pomysłodawca i organizator sześciu edycji “Festiwalu Ethno Polana” w latach 2019-2024. Aktywny działacz w Stowarzyszeniu Federacja Fantastyki Feniks w Lublinie. Uwielbia podróżować oraz spędzać wolny czas w naturze.
Barbara Księska - wokalistka, muzykoterapeutka, tancerka ognia, event manager, laureatka nagrody Żurawi Lubelskich w kategorii dźwięk. Na co dzień występuje z autorskim projektem "Dźwięki Lasu" w różnego rodzaju placówkach, prowadzi studio nagrań "Fala Records" oraz masuje dźwiękiem. Wokalistka w zespole Ethnopolia oraz współtwórczyni „Festiwalu Ethno Polana”.
Bartłomiej “Czekol“ Grzechnik - fascynat sztuki dżwięku o wielu specjalnościach, zajmujący się komponowaniem muzyki w domowym studiu oraz aranżacją i grą na estradzie (instrumenty perkusyjne, pianino, syntezatory). Wieloletnia współpraca z zespołami takimi jak Chonabibe, Tallib i D'roots Brothers zaowocowała nagraniami kilku albumów długogrających i licznych singli. Z pasją angażuje się w tworzenie dźwięku dla teatru, czego przykładem jest współpraca z Nettheatre pod kierownictwem Pawła Passiniego przy projektach takich jak "Europejski Poeta Wolności" oraz wielu innych. W ostatnich latach zgłębia praktykę masażu dźwiękiem i relaksacji z użyciem mis i gongów.
Artur „Yankee” Matusewicz - gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów. Promotor Lublina i jego reprezentant w ramach akcji „Lublin - Miasto Inspiracji”, a także stypendysta Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury. Ponadto, na scenie oraz w studio muzyk współpracował z takimi artystami jak: Chonabibe, Marie, Neoklez, Paprodziad, Orkiestra Tomasza Momota, Grubson, Jarecki, dj BRK, dj Feel-X (Kaliber44), dj Deerty, dj Kostek, Marika, Junior Stress, Zetena, Golden, Onar, Cleo czy Pawbeats. Zrealizował także około 50 spektakli z Kabaretem Smile. W rodzinnym Lublinie stworzył m.in. wyjątkowy klip do autorskiej piosenki pt. „Home” o powrocie do bliskich sercu miejsc i ludzi. W klipie udział wzięli m.in. Beata Kozidrak, Urszula, Bohdan Łazuka, Janusz Józefowicz, Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko, Marek Dyjak, Jerzy Rogalski, Jan Kondrak, Piotr Cugowski, Adam Drath, Tomasz Momot, Junior Stress, Fat Matthew, kabarety Ani Mru Mru i Smile.
Autor efektów wizualnych - Mariusz Jurkowski to doświadczony artysta, grafik komputerowy z ponad 25-letnim stażem w branży reklamowej. Od 1999 roku związany jest z agencją
Vena Art, gdzie pełni funkcję dyrektora kreatywnego. Specjalizuje się w szerokim spektrum działań graficznych, w tym animacjach 2D i 3D, projektach wizualnych i filmowych, storyboardach oraz realizacjach poligraficznych. Jest także fotografem, reżyserem i scenarzystą. Na swoim koncie ma prawie 3000 zrealizowanych prac graficznych oraz kilkaset obrazów wykonanych w technikach takich jak grafika, akwarela i olej, które goszczą w kraju
i za granicą.
Autor zdjęć do kalendarza - Marek Skowronek to jeden z najbardziej utalentowanych astrofotografów w Polsce, znany ze swoich szerokokątnych ujęć Drogi Mlecznej oraz obiektów głębokiego nieba, które zachwycają zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Jego prace wielokrotnie publikowano na prestiżowych portalach, takich jak NASA, a jego umiejętności i pasja przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Fotografie Marka dwukrotnie wyróżniono w AAPOD 2 (Amateur Astronomy Picture of the Day 2) oraz w największym międzynarodowym konkursie astrofotograficznym - AstroCamera 2024.
Na co dzień Marek Skowronek działa w branży poligraficznej i artystycznej w Idea Studio Art, gdzie realizuje projekty graficzne oraz nadzoruje procesy druku. Jego doświadczenie i dbałość o szczegóły przekładają się na precyzję i estetykę każdej realizacji.
Marek Skowronek współpracuje także z innymi artystami i firmami, tworząc immersyjne wystawy, które przenoszą odbiorców w świat niezwykłych wizualnych doznań. Realizuje kreatywne projekty, łącząc sztukę, technologię i kosmiczną estetykę. Tworzy unikatowe, wielowymiarowe wydarzenia artystyczne, które angażują wszystkie zmysły.
Technika wykonywania astrofotografii
Zdjęcia do kalendarza zostały wykonane przy użyciu zaawansowanej technologii astrofotograficznej głębokiego nieba z wykorzystaniem tzw. małych montaży
paralaktycznych, zapewniającej precyzyjne uchwycenie detali kosmicznych obiektów. Zastosowane rozwiązania umożliwiają rejestrację subtelnych niuansów i wysokiej jakości obrazu w fotografii krajobrazowej i nocnej. Dzięki temu zdjęcia wyróżniają się wyjątkową ostrością, głębią oraz doskonałym oddaniem struktur kosmicznych, takich jak Droga Mleczna i mgławice, co tworzy harmonijną całość z otaczającym krajobrazem.
Organizatorzy wydarzenia
Stowarzyszenie Artystyczne „Otwarta Pracownia” w Lublinie to największy w regionie lubelskim kolektyw skupiający zarówno praktyków jak i teoretyków: artystów wizualnych, performatywnych, historyków sztuki, animatorów kultury, edukatorów, producentów wydarzeń artystycznych, działających czynnie w sferze sztuki zarówno w kraju jak i za granicą.
Vena Art...pomysł...obraz...projekt
Agencja marketingu taktycznego, której celem jest szukanie obrazów i treści nieobojętnych, czytelnych, pozytywnie odbieranych przez określoną grupę ludzi i dostarczanych do nich za pomocą najskuteczniejszych narzędzi.
www.vena.lublin.pl
Intrograf-Lublin S.A....koncepcja...druk...logistyka...
Producent kartoników i ulotek dla farmacji i branży beauty, wyposażony w światowej klasy sprzęt, która zapełnia czyste karty grą kolorów, nadaje produktom niepowtarzalny charakter, estetykę i funkcjonalność.
Partner projektu
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Patronat medialny
· artinfo.pl
· kultura enter
· Marketer+
· Merytorycznie o Marketingu
· Nowy Tydzień
· Radio Centrum
· Radio Lublin
· Radio Free
· TVP 3
· wyborcza.pl
Informacje o projekcie
"(Nie) z tej ziemi!" - promocja 20 edycji kalendarza Bene Meritus Terrae Lublinensi 2025 w niestandardowej formie otwartego pokazu o charakterze obraz-światło-dźwięk połączonego
z galą, wystawą tego kalendarza i integracją środowisk kultury, sektora kreatywnego, biznesu i społeczności lokalnej.
Przedsięwzięcie 2773/KPO. GRANTY 2024 jest współfinansowane ze środków KPO, w ramach inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych.